Formularz PIT-OP dla osób, za które rozlicza się ZUS

Emeryci i renciści oraz inne osoby, którym zeznanie wypełnia ZUS, mogą w prosty sposób przekazać 1% swojego podatku. Wystarczy wpisać na druku PIT-OP nr KRS wybranej organizacji i wysłać go do swojego urzędu skarbowego lub podać KRS w ramach usługi Twoj e-PIT.

Przekazanie 1% podatku za pomocą usługi e-PIT
Od 15 lutego w ramach przygotowanej przez Ministerstwo Finansów usługi Twój e-PIT formularz PIT-OP będzie dostępny pod adresem podatki.gov.pl – w zakładce PIT-OP.

Kto może złożyć oświadczenie PIT-OP?

  • Emeryci lub renciści.
  • Osoby, które otrzymały od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2020 r.
  • Osoby, które nie uzyskały w 2020 r. innych dochodów, które powinny wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.

Dlaczego warto złożyć oświadczenie PIT-OP?

W poprzednich latach, osoba która otrzymała od organu rentowego rozliczenie na formularzu PIT-40A i chciała przekazać 1% podatku, musiała wypełnić całe zeznanie podatkowe. Teraz wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT-OP. Jest to oszczędność czasu i zmniejszenie ryzyka popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych czy błędów rachunkowych. W oświadczeniu PIT-OP wskazuje się tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tej OPP, której chce się przekazać 1% swojego podatku. Resztą działań zajmuje się urząd skarbowy.

Pamiętaj, aby wpisać nasz nr KRS 0000 101194
w odpowiednie pole w swoim formularzu PIT-OP.

PEŁNA INFORMACJA na stronie podatki.gov.pl